VÁŽENÝ PÁN PREDSEDA NÁRODNEJ RADY SR !
Dovoľujeme si Vás osloviť ako predstaviteľa zákonodárnej moci, aby ste v duchu základného princípu ústavnosti – rovnosti príležitosti – a v súlade s Európskou chartou práva na bývanie riešili situáciu občanov, ktorí sa stali nedobrovoľnými obeťami viacnásobnej diskriminácie.
Keď sa prijímal v roku 1991 zákon o reštitúciách, sledoval sa cieľ odstránenia minulých krívd. Avšak podoba, v akej bol tento zákon prijatý, spôsobil nové neprávosti. Pôvodní nájomníci si nielenže nemohli kúpiť byt do osobného vlastníctva podľa Bytového zákona tak ako to mohli všetci ostatní občania, ale novými arogantnými majiteľmi sú systematicky z nájomných bytov vyháňaní. Mnohí už prišli o strechu nad hlavou.
Štát nemal právo ponechať bremeno reštitúcií na pleciach individuálnych občanov ale mal vytvoriť kompenzačný fond, ktorým by odškodnil obete reštitúcií tak, aby neboli proti ostatným občanom nijako diskriminovaní. Nájomníci v reštituovaných domoch mali mať právo odkúpiť si byty v iných bytových domoch, alebo mali byť kompenzovaní v takej výške, aby si mohli kúpiť byt v tej istej lokalite, rozlohe a kvalite. Inak ide jednoznačne o diskriminačnú politiku a o politiku odsunu pôvodných obyvateľov Starého mesta. To je v príkrom rozpore s politikou, ktorá sa uplatňuje v európskych metropolách (pozri napríklad prípad Lyon, v ktorom po rekonštrukcii bytov v strede mesta, nasťahovali späť pôvodných nájomníkov).
Ak sa schváli súčasná Národná rada zákon o deregulácii nájomného, bude to pre nájomníkov reštituovaných alebo čiastočne reštituovaných bytov vzhľadom na ich vekovú štruktúru a príjmy likvidačné. Bude to viesť k ich ďalšej diskriminácii a prinúti ich, aby sa zo Starého mesta vysťahovali. Ak nechce byť štát obvinený z diskriminačnej politiky, musí po prijatí deregulačného zákona vytvoriť kompenzačný fond, z ktorého sa bude prispievať na úhradu nájomného tým Staromešťanom, ktorí by sa inak museli zo svojich bytov vysťahovať.
Veríme, že Váš zmysel pre spravodlivosť a slušnosť Vám nedovolí udržiavať v platnosti také zákony, ktoré ožobračujú a diskriminujú istú kategóriu občanov, v tomto prípade tých, ktorí zhodou okolnosti bývajú alebo bývali v reštituovaných bytových domoch.
Ďalšou hroziacou diskrimináciou pre obyvateľov v bytoch v nájomných domoch (tzv. štátnych) je plánované spustenie deregulácie nájomného. To je ďalšia nespravodlivosť!
Prečo si dôsledky deregulácie nájomného má odpykať skupina ľudí, ktorí už raz boli diskriminovaní tým, že im nebolo umožnené previesť si nájomné byty do osobného vlastníctva ako to bolo umožnené väčšine občanov SR?
Právo na bývanie považuje Ústava SR pre všetkých občanov SR za jedno zo svojich základných práv v súlade s legislatívou EU.
Z týchto dôvodov vás dôrazne žiadame, aby ste zaujali stanovisko k nášmu problému.